Rowe, Adams Win Feather 5K

Below are the results of the 22nd annual Dan Feather Memorial 5K Run/Walk at Bergman Park on Sunday.

Adam Rowe of Ripley and Brooke Adams of Randolph, both representing the Chautauqua Striders Athletic Club, were the top male and female finishers, posting winning times of 18:40 and 20:04.60 respectively.

Eric Karlstrom (22:15.90) and Alexis Carlson (33:54) turned in the top male and female police officers times.

Meanwhile, in the 5K walk, Anne Dolce led the women with a time of 33:04, while David Bower topped the men with a 35:54.20.

The Feather race/walk is held in memory of Dan Feather, who co-founded Chautauqua Striders in 1979, and served as a volunteer coach for several years. Since its inception, the Striders have grown at a steady pace, developing programs to help youth realize and achieve their potential. Last year more than 1,800 students and athletes were involved in the school- and community-based academic, advocacy, mentoring and athletic programs.

Overall Results Women 5000 Run

1 Brooke Adams W Randolph, NY 20:04.60

Overall Results Men 5000 Run

1 Adam Rowe M Ripley, NY 18:00.40

14 & Under Results – Women 5000 Run

1 Mikaela LeBaron W Kennedy, NY 26:47.10

2 Madeline Simmons W Hiram, OH 27:15.10

3 Mika Walters W Lakewood, NY 31:02.30

4 Rheese Maggio W Jamestown, NY 32:13.80

5 Masen Maggio W Jamestown, NY 32:14.20

6 Bella DiDomenico W Jamestown, NY 33:06.60

7 Quinn Taylor W Jamestown, NY 45:16.90

15-19 Results – Women 5000 Run

1 Hannah Rhinehart W Falconer, NY 29:22.60

20-24 Results – Women 5000 Run

1 Abigail Zabrodsky W Buffalo, NY 26:13.30

2 Sara Cunningham W Cherry Creek, NY 34:04.00

3 Olivia Sinatra W Jamestown, NY 42:56.00

4 Skylar Carlson W Falconer, NY 47:32.50

25-29 Results – Women 5000 Run

1 Danielle DeJoy W South Dayton, NY 25:09.30

2 Brittnay Spry W Jamestown, NY 26:51.00

3 Breeanne Agett W Lakewood, NY 28:17.60

4 Cassandra Chase W Cherry Creek, NY 28:41.10

5 Jennifer Samick W Jamestown, NY 28:56.60

6 Alexis Carlson W Falconer, NY 33:54.00

7 Kelly Lanphier W Lakewood, NY 48:14.80

30-34 Results – Women 5000 Run

1 Karen Fuller W Falconer, NY 23:51.30

2 Joelle Washer W Jamestown, NY 29:29.80

3 Sarah Olson W Jamestown, NY 32:32.50

35-39 Results – Women 5000 Run

1 Carrie Southard W Jamestown, NY 24:47.10

2 Natalie Maggio W Jamestown, NY 27:26.80

3 Sommer Piazza W Jamestown, NY 27:43.00

4 Tanya Dirling W Jamestown, NY 29:29.40

40-44 Results – Women 5000 Run

1 Mindy Lawson-Crabtree W Frewsburg, NY 23:14.90

2 Roxanne Buffone W Jamestown, NY 36:44.70

3 Joanne Spunaugle W Jamestown, NY 39:32.30

45-49 Results – Women 5000 Run

1 Judy Porpiglia W Sinclairville, NY 22:12.20

2 Kathy Gustafson W Jamestown, NY 22:43.10

3 Cathy Sinatra W Jamestown, NY 42:54.60

50-54 Results – Women 5000 Run

1 Nancy Crawley W Rochester, NY 27:51.00

2 Susan Rapp W Sugar Grove, PA 28:50.20

3 Rachel Moore W Schenectady, NY 29:28.20

4 Anne Dolce W Jamestown, NY 33:04.00

5 Dianna Peterson W Jamestown, NY 40:22.90

6 Shelly Taylor W Jamestown, NY 42:56.80

7 Cindy Lafever W Olean, NY 48:03.30

55-59 Results – Women 5000 Run

1 Anne Schuster W Collins, NY 28:00.50

2 Sandra Schifano W Jamestown, NY 45:59.30

3 Colleen Carlson W Falconer, NY 47:32.20

4 Diane Switzer W Clarence, NY 48:15.10

5 Patty Franco W Jamestown, NY 48:19.10

6 Robin Mullen W Jamestown, NY 51:24.90

60-64 Results – Women 5000 Run

1 Mary Nelson W Jamestown, NY 36:30.40

70+ Results – Women 5000 Run

1 Nancy Sinatra W Jamestown, NY 47:45.40

14 & Under Results – Men 5000 Run

1 Dallen Ashby M Jamestown, NY 18:26.40

2 Connor Hudson M Falconer, NY 21:50.90

3 Evan Anderson M Jamestown, NY 24:27.70

4 Owen Maggio M Jamestown, NY 26:23.50

5 Ben Anderson M Jamestown, NY 26:43.70

6 Jacob Johnson M Jamestown, NY 30:21.80

7 Jacob Emmick M Falconer, NY 35:42.00

8 Isaac Sinatra M Jamestown, NY 45:35.30

15-19 Results – Men 5000 Run

1 Walker Black M Falconer, NY 21:05.10

2 Billy Eskeli M Falconer, NY 23:20.30

3 Brandon Pope M Jamestown, NY 23:25.60

4 Luke Moore M Schenectady, NY 24:28.00

20-24 Results – Men 5000 Run

1 Jacob Sinatra M Jamestown, NY 21:39.20

2 Josh Bartholomew M Perrysburg, OH 22:52.40 1

3 Chris Pope M Jamestown, NY 23:04.30

4 Brent Francis M Gowanda, NY 24:40.80 2

5 Andrew Klice M Olean, NY 25:52.60 3

6 Chad Muscarella M Jamestown, NY 26:53.90

7 Matt Rhinehart M Frewsburg, NY 27:51.90 4

8 Aaron Town M Jamestown, PA 27:53.30 5

9 Ryan Sinatra M Jamestown, NY 48:15.80

25-29 Results – Men 5000 Run

1 Nicholas Spry M Jamestown, NY 19:48.10

2 Jerry Peeno M Jamestown, NY 20:12.50

3 Eric Karlstrom M Westfield, OH 22:15.90

4 John LaMancuso M Hamburg, NY 26:09.80

5 Nick Nenno M Olean, NY 26:13.60

6 Kyle Baldwin M Olean, NY 26:19.10

7 Michael Schifano M Jamestown, NY 47:59.60

30-34 Results – Men 5000 Run

1 Paul Briggs M Celoron, NY 22:21.40

2 Patrick Klice M Jamestown, NY 23:10.20

35-39 Results – Men 5000 Run

1 Nick Ingrao M Angola, NY 22:19.10

2 Mike Dietrich M Jamestown, NY 23:13.30

3 Taylor Putney M Jamestown, NY 24:58.30

4 Geoff Olsen M Jamestown, NY 32:33.70

5 Cory Feneran M Falconer, NY 35:42.40

6 Bryan Bigelow M Jamestown, NY 58:28.50

40-44 Results – Men 5000 Run

1 Christopher Lawson M North East, PA 22:54.90

2 Timothy Walters M Lakewood, NY 23:13.00

3 Mike LeBaron M Kennedy, NY 26:47.40

4 Jesse Watkins M Jamestown, NY 28:27.50

5 Gary Johnson M Lakewood, NY 30:24.60

6 Robert Anderson M Unattached 33:17.20

45-49 Results – Men 5000 Run

1 Grant Vincent M Randolph, NY 19:55.20

2 Matt Russo M Jamestown, NY 26:21.80

3 Peyton Mcvinney M Jamestown, NY 26:49.20

4 Robert Samuelson M Falconer, NY 27:21.10

50-54 Results – Men 5000 Run

1 John Gustafson M Jamestown, NY 20:06.20

2 Tony Dolce M Jamestown, NY 20:17.60

3 Harold Reynolds M Sherman, NY 21:23.00

4 Antonio Gomez M Unattached 25:39.50

5 Jim Campion M Jamestown, NY 27:27.90

6 Vincent Dejoy M Jamestown, NY 27:31.50

7 Tom Pope M Jamestown, NY 28:48.70

8 David Labadie M Jamestown, NY 44:15.80

9 Joseph Sinatra M Jamestown, NY 47:46.10

55-59 Results – Men 5000 Run

1 George Anderson M Panama, NY 23:15.30

2 John Ognibene M Jamestown, NY 23:44.20

3 Dan Hocking M Jamestown, NY 25:06.80

4 Ronald Schifano M Jamestown, NY 44:02.30

5 John Taylor M Jamestown, NY 48:03.00

6 John Seeley M Jamestown, NY 58:26.90

60-64 Results – Men 5000 Run

1 Sandy Bunn M Eden, NY 22:52.70

2 Jeff Carlson M Jamestown, NY 24:02.60

3 Tom Meka M Olean, NY 24:11.50

4 Alan Carlson M Jamestown, NY 25:20.60

5 Timo Geiger M Angola, NY 27:15.40

6 Tom Caruso M Panama, NY 28:36.40

7 Jim Gardner M Jamestown, NY 36:15.70

8 David Coia M Silver Creek, NY 37:46.80

65-69 Results – Men 5000 Run

1 George Spencer M Verona, PA 25:57.10

2 John Samuelson M Jamestown, NY 26:14.90

3 Jerry Holmes M Lakewood, NY 26:40.10

4 David Bower M Ripley, NY 35:54.20

70+ Results – Men 5000 Run

1 Douglas Neal M Sherman, NY 28:38.70

2 Clarence Underwood M Sinclairville, NY 37:54.50

3 Wayne Hotelling M Silver Creek, NY 49:30.40