Farnham Helps MG To Three-Man Title

FORESTVILLE – Andrew Farnham recorded a 77 for medalist honors to lead Maple Grove to the Division 2 West three-man tournament title Thursday afternoon at Tri-County Country Club.

Wil Lockwood shot an 83 and Bryce Moyer an 86 as the Red Dragons tallied 246 strokes in winning over Chautauqua Lake/Westfield, which had 248.

Cassadaga Valley was third with 263 strokes followed by Clymer/Sherman/Panama and Forestville with 279 apiece, Silver Creek with 315 and Frewsburg with 351.

Cody Latimer of Chautauqua Lake/Westfield was tied for the runnerup spot with Troy Torsell of Forestville with an 81.

Maple Grove (246): Andrew Farnham 77, Wil Lockwood 83, Bryce Moyer 86.

Chautauqua Lake/Westfield (248): Cody Latimer 81, Nick Hudson 83, Ethan Nelson 84.

Cassadaga Valley (263): Anthony Miller 87, David Meadows 87, Jarrett Blizzard 89.

Clymer-Sherman-Panama (279): Albert Bensink 86, Cole Munson 96, Steve Walczak 97.

Forestville (279): Troy Torsell 81, Lewis Markham 92, Nick Ranft 106.

Silver Creek (315): Conner Daniels 97, Mike McCarthy 107, Joe Donovan 111.

Frewsburg (351): Dane Johnson 113, Nick Mole 119, Anthony Mole 119.

LOCKWOOD IS MVP

Senior Wil Lockwood of undefeated Maple Grove was named the Most Valuable Player and his coach, Pete Pannes, was selected Coach of the Year in Division 2 West golf.

Joining Lockwood on the First Team are senior teammate Andrew Farnham, juniors Cody Latimer and Nick Hudson of Chautauqua Lake/Westfield, and senior Jarrett Blizzard and sophomore Anthony Miller of Cassadaga Valley.

Silver Creek won the team Sportsmanship Award, while the individual sportsmanship awards went to Nick Stern of Cassadaga Valley, Lewis Markham of Forestville, A.J. Putt of Maple Grove, Nick Mole of Frewsburg, Steve Walczak of Clymer-Sherman-Panama, Joseph Donovan of Silver Creek and Latimer of Chautauqua Lake/Westfield.

Following are the team standings: Maple Grove 12-0, Cassadaga Valley 9-3, Chautauqua Lake/Westfield 8-4, Clymer-Sherman-Panama 5-7, Forestville 4-8, and Frewsburg and Silver Creek 2-10.

DIVISION 2 WEST

FIRST TEAM

Wil Lockwood, Maple Grove, Sr.

Andrew Farnham, Maple Grove Sr.

Anthony Miller, Cassadaga Valley, Soph.

Jarrett Blizzard, Cassadaga Valley, Sr.

Nick Hudson, Chautauqua Lake/Westfield, Jr.

Cody Latimer, Chautauqua Lake/Westfield, Jr.

SECOND TEAM

Ethan Nelson, Chautauqua Lake/Westfield, Jr.

Dillan LaBarbera, Maple Grove, Soph.

Bryce Moyer, Maple Grove, Jr.

David Meadows, Cassadaga Valley, Sr.

Titus Miller, Cassadaga Valley, 8th Grade.

Cole Maytum, Chautauqua Lake/Westfield, 8th Grade.

HONORABLE MENTION

Cassadaga Valley: Nick Stern (Sr.), Michael Lancaster (Sr.).

Chautauqua Lake/Westfield: Joey Parker (Fr.).

Forestville: Lewis Markham (8th Grade), Troy Torsell (Fr.), Nick Ranft (Soph).

Frewsburg: Nick Mole (Fr.), Dane Johnson (Jr.), Anthony Mole (Soph.).

Clymer-Sherman-Panama: Cole Munson (Soph.), Steve Walczak (Jr.), Albert Bensink (Soph.).

Silver Creek: Mike McCarthy (Sr.), Joe Donovan (Jr.), Dana Spruce (Sr.).