Lawton, Powers Double For SWCS

ALLEGANY – Katie Lawton and Kelsey Powers showed the way as Southwestern won its Division 1 girls track opener on Wednesday afternoon in a meet held at Allegany Central School because the Olean track won’t ready until later in the season.

Lawton won the 1,500 (5:28) and 3,000 (12:55) while Powers captured the 100 hurdles (17.8) and 400 intermediate hurdles (1:13) as the Lady Trojans prevailed over Olean, 99-40 to run the overall record to 2-0.

Overall, the Lady Trojans were first in 14 events and lost only in the 100, 400 relay and the long jump.

3,200 relay: Southwestern (Jillie Lawton, Andrea O’Boyle, Emily Nelson, Katie Lawton). T – 11:41.

100 hurdles: Kelsey Powers (SWC), Alex Caputi (O), Fancy Royle (SWC). T – 17.8.

100: Aaliayah Clemens (O), Misty Hines (SWC), Heidi Mueller (SWC). T – 13.4.

1,500: K. Lawton (SWC), Emily Nelson (SWC), Alexa Minard (O). T – 5:28.

400 relay: Olean (Abby Bailey, Nicole Raymond, Courtney Padlon, Clemens). T – 54.4.

400: Nicole Cooper (SWC), Raymond (O), Kyra Fowler (O). T – 1:08.

400 ih: Kelsey Powers (SWC), Royle (SWC), Shannon McName (O). T – 1:08.

800: J. Lawton (SWC), Cassie Cramer (SWC), Emily Nelson (SWC). T – 2:39.

200: Hines (SWC), Clemens (O), Mueller (SWC). T – 28.7.

3,000: K. Lawton (SWC), O’Boyle (SWC). T – 12;55.

1.600 relay: Southwestern (Cooper, Royle, Powers, J. Lawton). T – 4:41.

Long jump: Alex Caputi (O), Bailey (O), Cooper (SWC). D – 13-9.

Triple jump: Mueller (SWC), Bailey (O), Clare Sorokes (O). D – 26-11.

High jump: Diamond Fedrick (SWC), Hines (SWC), Nelson (SWC). H – 5-2.

Shot put: Lucy Pannes (SWC), Kate Wintermantle (O), Leily Hoose (SWC). D – 29-11.

Discus: Hoose (SWC), Charlynn Proctor-Burch (SWC). Pannes (SWC). D – 94-2.

Pole vault: O’Boyle (SWC), Alexis Sova (O), J.Lawton(SWC)-Ally Tennant (O). H – 7-0.

JOHN, YEHL DOUBLE

SALAMANCA – Haylei John and Ryanne Yehl led Salamanca to a hard-fought 77-64 verdict over Franklinville in a non-league meet on Thursday.

John took the 100 (13.6), the 400 (1:08) and 200 (29.10) while Yehl won the high jump (4-10), the long jump (14-2) and the triple jump (32-7) in the win.

Yehl has already qualified for the Section 6 championships with a 5-foot-0 in the high jump last week.

Kelsey Brown of Salamanca was a double winner in capturing the 1,500 (5:50,70) and 800 (2:45.9).

3,200 relay: Franklinville ( Skinner, Caladori, Frascella, Farrand) T; 11:56.7.

100 h- Cheyanne Staufenburger (F), James (S), Wise (F)- T- 17.5.

100- Haylei John (S), James (S), Bohn (F). T- 13.6.

1,500: Kelsey Brown (F), Hill (S), Franscella (F) T- 5:50.70.

400 relay: Salamanca (James, John, Yehl, Papa. T- 55.40.

400: John (S), Farrand (F), Sheppard (S) T- 1:08.

400 h: Staufenburger (F), Papa (S), Skinner (F) T- 1:13.7

800: Brown (F), Bocharski (S), Merritt (F) T- 2:45.9.

200: John (S), Staufenburger (F), Brown (F) T- 29.10.

3,000: Johanna Farrand (F), Franscella (F), Turano (S) T- 13:01.5.

Long jump; Yehl (S), Staufenburger (F), Learn (S) D- 14-2 .

Triple jump: Yehl (S), Learn (S), Hill (S) D- 32-71/2.

Shot put: Anna O’Neal (F), Clark (S), Johnson (F) D- 31.

Discus: O’Neal (F), Clark (S), Johnson (F)- 109-1.

High jump: Yehl (S), Bocharski (S), Caradori (F) D- 4-10.

Pole vault: Kashauna Learn (S), O’Neal (F), Sheppard (S) H- 8-6.

1,600 Relay: Salamanca (Bocharski, Hill, Papa, Sheppard. T- 4:48.50