Sandberg Triples In Boys Track Win For Maple Grove

FREWSBURG-The Maple Grove Red Dragons (2-0) were the winners in a triangular meet with 80 points while Chautauqua Lake (1-1) was second with 65 and Frewsburg (0-4) third with 30.

Mitch Sandberg was a triple winner for Maple Grove in the 110 hurdles (16.9), long jump (18-2.5), and triple jump (38.5).

Corey Wefing doubled in the 1,600 (4:49) and the 800 and Nathan Saar claimed the 100 (12.2) and the 200 (24.6) for the Red Dragons.

3200 relay: Maple Grove (Nick Brooker, Corey Wefing, Ben Soffel, Frank Zuroski). T-9:17

110 hurdles: Mitch Sandberg (MG), TJ Bihler (MG), Josh Bradford (CL). T- 16.9

100: Nathan Saar (MG). T-12.2

1600: Wefing (MG). T- 4:49

400: Shawn McDonald (F). T-55.2

400 hurdles: TJ Bihler (F). T-1:02

800: Wefing (MG), Ben Soffel (MG).

200: Saar (MG). T-24.6

3200: Frank Zuroski (MG). T-10:58

1600 relay: Maple Grove (Bihler, Saar, John Schauman, Wefing). T-3:50.3

High Jump: Josh Nelson (F), Graham Soffel (MG), Logan (CL). H-5-10

Long Jump: Mitch Sandberg (MG), Furster (CL), Bradford (CL). D-18-2.5

Triple Jump: Sandberg (MG), Bihler (MG), Davidson (CL). D-38.5

Pole Vault: Howard (CL), Craig Rodgers (F), Helgren (MG). H-20-6

Discus: Logan (CL), Rodgers (F), Anderson (F). D-94-4

Shot put: Rogers (F), Sandberg (MG), Bradford (CL). D-38

ODELL LEADS CSP

CLYMER – Josh Odell recorded two wins as the combined Clymer-Sherman-Panama boys track team defeated Westfield, 91-34.

Odell won the 1,600 (5:05.1) and 3,200 (10:53.1) for the winners, who won 11 events.

Chris Cockram of Westfield took the 400 hurdles (1:11.3), the 100 (12.2), the long jump (18-3) and the discus (95-2).

3,200 relay: Clymer-Sherman-Panama (Wyatt Johnson, Johnny Mendoza, Bill Scarem, Henry Scarem). T – 10:06.4.

110 hh: Nick Fardink (CSP), Dan McMurray (W), B. Gatto (W). T – 20.47.

100: Chris Cockram (W), Stephen Svetz (CSP), Chris Greiner (CSP). T – 12.2.

1,600: Josh Odell (CSP), Sullivan (W), Scarem (CSP). T – 5.05.1.

400 relay: CSP (Svetz, Greg Delahoy, Clay Manwaring, Fardink). T – 49.4.

400: Manwaring (CSP), Greiner (CSP), Cordell Nichols (CSP). T – 58.9.

400 h: Chris Cockram (W), Devyn Chase (CSP). T – 1:11.3.

800: Sullivan (CSP), Scarem (CSP), Mendoza (CSP). T – 2:28.2.

200: Svetz (CSP), Manwaring (CSP). Greiner (CSP). T – 25.8.

3,200: Odell (CSP), Chase (CSP), Johnson (CSP). T – 10:53.1.

1,600 relay: CSP (Svetz, Cordell Nichols, Manwaring, Sullivan). T – 4:18.4.

High Jump: Jacob Grey (W), Delahoy (CSP). H – 5-4.

Long jump: Cockram (W), Delahoy (CSP), Fardink (CSP). D -18-3.

Triple jump: Delahoy (CSP), Fardink (W), Davis Bates (W). D -33-7.

Discus: Cockram (W), Brandon Metzer (CSP), Thom Hoch (CSP). D – 95-2.

Shot put: Metzer (CSP), Thom Lee (CSP), Jared Heiser (CSP). D – 37-10.