YMCA Buttafaro Youth Basketball League

GRADES 3-4 BOYS

The Blue Devils defeated Bemus Point, 48-37, to advance to the championship game.

The Blue Devils were led by Jaylen Butera with 14 points and Ben Anderson with six points

Jacob Vaillancourt led Bemus Point with eight points and Matt Welsh added six points.

The Honest John’s Players of the Game were Ben Anderson for the Blue Devils and Eli Moore for Bemus Point.

– – –

Also moving into the championship game were the Trojans, who topped the Celtics as Jared Peterson scored 12 points and Aidan Kennedy had 10 points for the winners.

Joseph Pierce was named the Honest John’s Player of the Game.

The Celtics were led by Andre Maple with 10 points and Nicholas Oakes was selected as the Honest John’s Player of the Game for the Celtics.

GRADES 5-6 BOYS

The Fire defeated Southwestern, 33-26, to advance to the championship game.

The Fire was paced by Simeon Leeper and Elijah as both players scored 10 points each.

Southwestern was led by Daminic Certo with 12 points.

The Honest John’s Players of the Game were Leeper for The Fire and Certo for Southwestern.

– – –

Also moving on to the title game was Frewsburg, which defeated the Thunder, 34-20.

Frewsburg was led by Jordon Crofoot with eight points and Brad Nelson had seven points.

The Thunder were led by Tyler Swegles with 10 points.

The Honest John’s Players of the Game were Taylor Crofoot for Frewsburg and Josh Tonkin for Thunder.

GRADES 4-6 GIRLS

The Dill Pickles edged Falconer, 32-28, to earn a berth in the championship game and were led by Nakeya Hardy with 16 points and Breanna Hill added eight points.

Serena Camarata paced Falconer with eight points and Courtnee Peterson had seven points.

Named as the Honest John’s Players of the Game were the entire team for the Dill Pickles and Serena Camarata for Falconer.

– – –

Also reaching the championship game was Maple Grove, which defeated the Orange Crush, 15-10.

Riley Caskey netted nine points for Maple Grove and the Honest John’s Players of the Game were Addy Tanner for Maple Grove and Amanda Dilts for the Orange Crush.

GRADES 7-8 GIRLS

Youngsville defeated Bemus Point, 44-33, to advance to the championship game.

Youngsville was led by Caitlin Craig with 16 points and Alanna Hultberg and Autumn Hultberg poured in 11 points each.

For Bemus Point, Cortney Greiner connected for 16 points.

The Honest John’s Players of the Game were Craig for Youngsville and Olivia Pembridge for Bemus Point.

– –

Also making it to the title game was Panama, who downed Cassadaga as Elle Angeletti scored 12 points and Natalie Angeletti added nine points.

Honest John’s Players of the Game were Billy Best for Cassadaga and Abbie Lisciandro for Panama.

GRADES 7-8 BOYS

The Dream Team got the championship game by topping the Ballers, 56-36, and were led by Matt Hill with 17 points and Hanny Qudri netted 12 points.

For the Ballers, Marcus Rojas drilled 21 points.

The Honest John’s Players of the Game were Sam Franchina for the Dream Team and Zach Peterson for the Ballers.

– –

Elite defeated Chautauqua Lake, 40-31, to also advance to the championship game as Adam Kindberg connected for 15 points.

Chautauqua Lake was led by Kyler Majak with 11 points and Bryan Anderson added 10 points.

The Honest John’s Players of the Game were Nefty Martinez for Elite and Majak for Chautauqua Lake.