SUNY Fredonia Announces Fall 2013 Degree Candidates

FREDONIA – SUNY Fredonia President Virginia S. Horvath announced the following students who are December 2013 candidates for degrees. The students, their hometowns and degrees are as follows:

CATTARAUGUS COUNTY

Allegany: Lee W. Filbert, Bachelor of Arts, Social Studies-Adolescence Ed

Cattaraugus: Ashley E. Ellis, Bachelor of Arts, Political Science; Carol Purdy, Master of Science in Education, Curriculum&Inst Inclusive Educ

Franklinville: Wendy E. Mahnk, Bachelor of Arts, Communication – Journalism; Tamra J. Yeager, Bachelor of Science, Math – Middle Childhood Cert

Gowanda: Danielle E. Stebbins, Bachelor of Science in Education, Childhood Educ – Math; Samantha R. D’Amaro, Bachelor of Science in Education, Childhood Educ – English; Samantha R. D’Amaro, Bachelor of Arts, English

Little Valley: Kellyn J. Hadley, Bachelor of Science in Education, Childhood Inclusive Ed – Math

Olean: Matthew D. Carucci, Bachelor of Arts, Political Science; Christopher M. Rhinehart, Bachelor of Science, Public Accountancy; Christopher M. Rhinehart, Bachelor of Arts, Economics; Ashleigh N. Vanhoutte, Bachelor of Science, Biology

Perrysburg: Ashley M. Kilby, Bachelor of Science in Education, Childhood Inclusive Ed – Math

West Valley: Tiffany M. Place, Bachelor of Science, Public Accountancy

CHAUTAUQUA COUNTY

Ashville: Cassandra M. Loomis, Bachelor of Science in Education, Early Childhood – English; Larkin J. Spas, Bachelor of Arts, Visual Arts and New Media

Bemus Point: Caroline A. Griffith, Bachelor of Arts, Psychology

Brocton: Emily A. Barry, Bachelor of Arts, Spanish

Cassadaga: Elizabeth V. Martin, Bachelor of Science, Public Accountancy; Katelyn L. Perry, Bachelor of Arts, French

Celoron: Craig A. Nelson, Bachelor of Science, Public Accountancy

Cherry Creek: Jenna B. Austin, Bachelor of Science, Interdis Stds-Exercise Science

Dunkirk: Richard W. Burlett, Bachelor of Science, Public Accountancy; Rebecca M. Catalano, Bachelor of Arts, Psychology; Alissa M. Cole, Bachelor of Science in Education, Child Inclus Ed:Engl 7-9 Ext; Ayla E. Dziduch, Bachelor of Arts, English; Amanda A. Fred, Bachelor of Science, Business Admin – Management; Alexis N. Gardner, Bachelor of Science in Education, Early And Childhood Ed – SocSt; Renee L. Hartson, Bachelor of Arts, Psychology; Kayleigh E. Hobbs, Bachelor of Science in Education, Child Inclus Ed:Math 7-9 Ext; Lindsey M. Kowal, Bachelor of Science, Business Admin – Finance; Mark E. Mackowiak, Bachelor of Science, Business Admin – Finance; Amanda P. Martin, Bachelor of Arts, Theatre Arts; Gina M. Medley, Bachelor of Science, Geology; Jasmine A. Perez, Bachelor of Science in Education, Early Childhood – French; Johnathan M. Perry, Bachelor of Science, Accounting; Beatrice Rosario, Master of Science in Education, TESOL – MSEd; Richard J. Swanson, Bachelor of Science, Business Admin – Management; Brittany D. Waller, Bachelor of Science, Psychology BS; Jennifer Warren, Master of Science in Education, Curriculum&Inst Inclusive Educ; Stephanie Wisniewski, Bachelor of Science, Math – Adolescence Educ

Falconer: Shawn M. Caldwell, Bachelor of Arts, Political Science; Ashley M. Digirolamo, Master of Science in Education, Curriculum&Inst Inclusive Educ; Angela Short, Bachelor of Science, Business Admin – Management

Forestville: Cody S. Felt, Bachelor of Science, Interdis Stds-Exercise Science; Lisa M. Szumigala, Bachelor of Science in Education, Childhood Inclusive Ed – Math; Byron A. Vanzile, Bachelor of Science, Sport Management

Fredonia: Max E. Alguire, Bachelor of Science, Accounting; Jake T. Catalano, Bachelor of Science, Interdis Stds – Intl Studies; Vincent F. Conti, Bachelor of Science, Business Admin – Finance; Lauren C. Dewey, Bachelor of Arts, English; Brian D. Dolan, Bachelor of Arts, Psychology; Mary A. Gagola, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Maria A. Green, Bachelor of Science, Biology; David T. Holton, Bachelor of Music, Music Performance; Alex J. Jusko, Bachelor of Arts, Psychology; Monica L. Knoll, Master of Science in Education, TESOL – MSEd; Samantha L. McStraw, Bachelor of Science in Education, Early And Childhood Ed – SocSt; Andrew C. Morrison, Bachelor of Science, Computer Information Systems; Christine N. Ortolano, Bachelor of Science, Business Admin – Marketing; Lorenzo S. Parnell, Bachelor of Arts, Music – Applied; James A. Peil, Master of Science in Education, Curriculum&Inst Inclusive Educ; Katelin M. Rosario, Bachelor of Science, Interdis Stds-Exercise Science; Matthew A. Sitzman, Bachelor of Science, Math – Middle Childhood Cert; James M. Todd, Bachelor of Fine Arts, Vis Arts New Med: Graph Design; Benjamin T. Wendell, Master of Science in Education, Curriculum&Inst Inclusive Educ; Alex Yemelyanov, Bachelor of Arts, Criminal Justice

Frewsburg: Tyler W. Miller, Bachelor of Science in Education, Child Inclus Ed:Soc St 7-9 Ext

Greenhurst: Jared A. Nelson, Bachelor of Arts, History

Jamestown: Paul F. Baker, Master of Science in Education, Curriculum&Inst Inclusive Educ; Matthew W. Canby, Bachelor of Science, Sport Management; Jason M. Dunn, Bachelor of Arts, Political Science; Emily B. Hohman, Bachelor of Science in Education, Childhood Inclusive Ed- Soc St; Danielle E. Johnson, Bachelor of Arts, Visual Arts and New Media; Marie N. Johnston, Master of Science in Education, Curriculum&Inst Inclusive Educ; Zachary Kiendl, Bachelor of Science, Interdis Stds-Exercise Science; Katherine J. Krueger, Bachelor of Science in Education, Childhood Ed:English 7-9 Ext; Karen L. Magnuson, Bachelor of Science, Business Admin – Management; Sarah J. Mott, Bachelor of Science, Biology; Katherine E. Odom, Bachelor of Science, Biology; Lucas M. Olson, Bachelor of Science, Interdis Stds – Intl Studies; Alyssa L. Raimondo, Bachelor of Arts, Social Studies-Adolescence Ed; Stephanie A. Savi, Bachelor of Science, Comm. Disorders and Sciences; Kimberly M. Smith, Bachelor of Arts, Psychology; Robert D. Sundquist, Bachelor of Science, Accounting; Thomas C. Tantillo, Bachelor of Science in Eduation, Childhood Inclusive Ed – Math; Nicole M. Velazquez, Master of Science in Education, Curriculum&Inst Inclusive Educ

Kennedy: Matt S. Hettenbaugh, Bachelor of Science, Interdis Stds – Envir Sciences

Lakewood: Jason R. Gould, Bachelor of Arts, History; Nicole S. Kestler, Master of Science in Education, Curriculum&Inst Inclusive Educ

Mayville: Daniel C. Courtney, Bachelor of Science, Business Admin – Marketing; Amanda L. Henry, Bachelor of Arts, Psychology

Portland: Vincent Kane, Bachelor of Science, Computer Information Systems

Ripley: Shannon E. Rammelt, Master of Science, Interdisciplinary Studies; Amber L. Trevelline, Bachelor of Science in Education, Early Childhood – English

Sherman: Jessica Gorski, Bachelor of Science in Education, Child Inclus Ed:Soc St 7-9 Ext

Silver Creek: Christopher Arroyo, Bachelor of Science, Interdis Stds-Exercise Science

Westfield: Chayanne C. Aguilar, Bachelor of Arts, Sociology; Logan B. Howard, Bachelor of Science in Education, Childhood Ed:Spanish 7-9 Ext; Laura A. Imm, Bachelor of Arts, Political Science; Carrie C. McCausland, Bachelor of Science, Social Work; Nathan J. Myers, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Brenna K. Pilling, Bachelor of Science, Comm. Disorders and Sciences; Robert R. Wilson, Bachelor of Arts, Criminal Justice