Wefing, Pietrocarlo, Hetrick, Tramuta Named Runners Of Year

Senior Corey Wefing and sophomore Hope Pietrocarlo of Maple Grove along with sophomore Ryan Hetrick of Southwestern and senior Michaela Tramuta of Fredonia were named cross country runners of the year in the Chautauqua-Cattaraugus Athletic Association.

Wefing was named Male Runner of the Year and Pietrocarlo the Female Runner of the Year in Small Schools.

Meanwhile, Hetrick was chosen Male Runner of the Year and Tramuta the Female Runner of the Year for Large Schools.

Joining Wefing on the first team for the boys were Maple Grove teammate Frank Zuroski, Joey and Matty Kruszka of Gowanda, Dan and Josh Odell of Clymer-Sherman-Panama, Matt Bacher of Franklinville and Owen Barber of Allegany-Limestone.

Pietrocarlo, who became the first county winner in the New York State championships recently, had Maple Grove teammates Grace Auer and Caroline Benson, Taylor Norris and Kristin Kelemen join her on the girls first team.

Emma Seiders and Hannah Seiders of Silver Creek and Holly Eliason of Clymer-Sherman-Panama rounded out the first team.

Hetrick had teammate Jordan Powers on the first team for boys Large Schools.

Josh Goodhue and Mike Meredith of Fredonia, Ethan Francis and Javier Soto of Dunkirk, Jake Cihak of Olean and Christian Edborg of Jamestown made up the rest of the squad.

Tramuta was joined on the first team girls by teammates Gwen Stokes and Colleen O’Brien.

Hunter Samuelson, Collen Steward and Katelynn Jaroszynski represented Gowanda while Kristen Holmberg of Falconer and Cassie Cramer of Southwestern completed the team.

LARGE SCHOOL BOYS LARGE SCHOOL GIRLS

FIRST TEAM FIRST TEAM

Hetrick, Ryan10SouthwesternTramuta, Michaela12Fredonia

Cihak, Jake 11 Olean Cramer, Cassie 12 Southwestern

Edborg, Christian 11 Jamestown Holmburg, Kristen 12 Falconer

Francis, Ethan 11 Dunkirk Jaroszewski, K. 10 Gowanda

Goodhue, Josh 11 Fredonia O’Brien, Claire 12 Fredonia

Meredith, Mike 9 Fredonia Samuelson, Hunter 12 Gowanda

Powers, Jordan 12 Southwestern Steward, Colleen 11 Gowanda

Soto, Javier 11 Dunkirk Stokes, Gwen 10 Fredonia

SECOND TEAM SECOND TEAM

Barnes, Zachery 12 Jamestown Grubbs, Sarah 12 Gowanda

Formanowicz, S. 10 Fredonia Johnson, Rachel 9 Jamestown

Hanson, Collin 11 Southwestern Langworthy, M. 10 Fredonia

Kelley, Ethan 11 Olean Latona, Lexi 9 Gowanda

Ormond, Austin 12 Falconer Minard, Alexa 12 Olean

Snyder, Tristen 9 Olean Polvino, Mary 11 Fredonia

Tomaszewski, A. 12 Dunkirk Sova, Alexis 11 Olean

HONORABLE MENTION HONORABLE MENTION

Hinsdale, Jacob 12 Southwestern Bogdan, Rebecca 11 Jamestown

Hoose, Giusippie 8 Southwestern Delpriore, Kelsey 12 Gowanda

Lokenberg, Talis 12 Olean Hamed, Maddy 11 Olean

Meredith, Ryan 12 Fredonia Hanson, Kirstie 12 Jamestown

Mitchener, Mark 11 Southwestern Roman, Nina 9 Gowanda

Tarnowski, Ray 12 Dunkirk Salim, Skylar 12 Fredonia

Walsh, Patrick 11 Jamestown Torres, Marcella 12 Gowanda

SMALL SCHOOLS BOYS SMALL SCHOOLS GIRLS

FIRST TEAM FIRST TEAM

Wefing, Corey 12 Maple Grove Pietrocarlo, Hope 10 Maple Grove

Bacher, Matt 12 Franklinville Auer, Grace 8 Maple Grove

Barber, Owen 10 All.-Limestone Benson, Caroline 12 Maple Grove

Kruszka, Joey 10 Gowanda Eliason, Holly 12 CSP

Kruszka, Matty 9 Gowanda Kelemen, Kristin 7 Maple Grove

Odell, Dan 12 CSP Norris, Taylor 12 Maple Grove

Odell, Josh 10 CSP Seiders, Emma 9 Silver Creek

Zuroski, Frank 10 Maple Grove Seiders, Hannah 10 Silver Creek

SECOND TEAM SECOND TEAM

Boland, Jordan 12 Sherman Adams, Sarah 10 Silver Creek

Carpenter, Ryan 12 Sherman Dennis, Grace 11 CSP

Makuch, Caleb 11 Silver Creek Hannold, Jurnee 10 CSP

Mullen, Jake 10 Silver Creek Pacy, Katie 9CSP

Soffel, Ben 11 Maple Grove Pleakis, Kylie 11 All.-Limestone

Swaciak, Forest 12 Franklinville Radack, Rachel 8 Silver Creek

Warrior, Ian 10 Gowanda Stangle, Joie-Rose 9 All.-Limestone

HONORABLE MENTION HONORABLE MENTION

Colburn, Colin 9 Maple Grove Bestine, Madalyn 9 CSP

Corbin, James 11 Silver Creek Carnahan, Ericka 12 Randolph

Myzel, Ben 11 Gowanda Edstrom, Alyssa 10 All.-Limestone

Robson, Chris 9 CSPLinehart, Halle 10 Randolph

Ruia, Ryan 12 Silver Creek Michael, Lauren 10 CSP

Stady, Andrew 12 All.-Limestone Saar, Ally 9 Maple Grove

Steklasa, Tyler 12 Silver Creek Sirwatka, Abby 12 Maple Grove