Jamestown Community College Announces August Graduates

Sixty students were awarded degrees or certificates from the Jamestown and Cattaraugus County campuses of Jamestown Community College in August.

Nine students earned high honors for having a grade-point average between 3.50 and 3.99 and three students earned honors for having a grade-point average between 3.25 and 3.49.

August degree recipients include:

Allegany: Miranda Main (A.S. Liberal Arts & Sciences: Early Childhood Education)

Angelica: Girard Kelly (A.S. Business-Business Administration)

Ashville: Ashley Siliano (A.A. Liberal Arts & Sciences: Social Science), Amanda White (A.S. Individual Studies-High Honors)

Cattaraugus: Nicole Rogan (A.A. Liberal Arts & Sciences: Social Science)

Clymer: Alyssa Destevens (A.S. Liberal Arts & Sciences: Early Childhood Education), Andrew Reinwald (A.A.S. Business-Business Administration), Rebecca Skinner (A.A.S. Occupational Therapy Assistant-High Honors)

Conewango Valley: Alyse Kickbush (A.S. Individual Studies)

Cuba: Heather Mekkelson (A.S. Human Services)

Dunkirk: Theresa Keppel (Certificate-Medical Office Technology), Javier Pag’n (A.A.S. Individual Studies), Shannon Pag’n (A.A.S. Business-Business Administration)

Findley Lake: Erik Nicholson (A.S. Individual Studies)

Franklinville: Marie Deer (A.A.S. Nursing), Hannah Schuman (A.A. Liberal Arts & Sciences: Social Science)

Fredonia: Brandon Tweedie (A.S. Criminal Justice)

Friendship: Sharleigh Lytle (A.S. Criminal Justice)

Hinsdale: Joseph Edwards (A.S. Media Arts)

Jamestown: Katelyn Armstrong (A.A. Liberal Arts & Sciences: Social Science), Terena Clore (A.S. Business-Business Administration), Sheldyn Colley (A.A.S. Individual Studies), Adam Dillon (A.S. Individual Studies and Certificate-Welding Technology), Brandon Dykstra (A.S. Individual Studies), Stephen Griffin (A.A.S. Individual Studies), Roger Hatfield (A.S. Engineering Science), (A.S. Individual Studies), Cora Hodges (A.A.S. Individual Studies), Ashley Moran (A.S. Liberal Arts & Sciences: Childhood Education-High Honors), Denise Noftsker (A.A. Liberal Arts & Sciences: Social Science-Honors), Courtney Rapp (A.S. Individual Studies), Edwin Rodriguez (A.S. Individual Studies), William Skillman-Drake (A.S. Individual Studies), Timothy Strickland (A.S. Individual Studies), Brooke Tobias (A.S. Liberal Arts & Sciences: Mathematics & Science), Aaron Town (A.A.S. Criminal Justice-Police), Brienna Weber (A.A.S. Individual Studies), Ashley Wilder (A.S. Individual Studies)

Kane, Pa.: Brittany VanDervoort (A.S. Individual Studies)

Kennedy: Chester Taylor (Certificate-Welding Technology)

Lakewood: Kendall James (A.A. Liberal Arts & Sciences: Mathematics & Science)

Lancaster: Andrew Laurienzo (A.A.S. Professional Piloting)

Mayville: Melissa Leymeister (A.S. Liberal Arts & Sciences: Mathematics & Science-High Honors)

Olean: Nicole Bokman (A.A.S. Individual Studies), Todd Reed (A.S. Liberal Arts & Sciences: Mathematics & Science), Ann Tredway (Certificate-Entrepreneurship-High Honors)

Panama: Seth Carlson (A.S. Liberal Arts & Sciences: Mathematics & Science)

Randolph: John Ring (A.A.S. Welding Technology and Certificate-Welding Technology)

Ripley: Daniel Anderson (A.S. Individual Studies-Honors)

Russell, Pa.: Beau Kibbey (A.A.S. Mechanical Technology-High Honors)

Salamanca: Maxxwell Baker (A.A.S. Individual Studies)

Shinglehouse, Pa.: Sarah Napora (A.A. Liberal Arts & Sciences: Social Science)

Sinclairville: Alyssa Stockhausen (A.S. Media Arts-Honors)

Smethport, Pa.: Mary Wilber (A.A.S. Medical Office Technology-High Honors)

Warren, Pa.: Tracey Rex (A.A. Liberal Arts & Sciences: Humanities)

West Valley: Chelsea Dashnaw (A.S. Individual Studies-High Honors), Misty Kovacs (A.A.S. Nursing)

Westfield: Denise Connolly (A.A.S. Nursing-High Honors)