Striders Perform Well At USATF?Niagara Junior Olympics Meet

HILTON – A grand total of 29 Chautauqua Striders qualified for the USA Track and Field (USATF) Region 2 Junior Olympics Track & Field Championships by virtue of their top-six finishes at the recent USATF Niagara Junior Olympics at Hilton High School.

Leading the way for the group were double winners Sarah Garvin and Olivia Reinhardt, as well as three-event qualifiers John Martin, Edward Scroxton and Brittany Feldman. Those five will join the rest of the Striders qualifiers at the Region 2 championships, which are scheduled for July 11-14 at Strider Field.

Garvin, who raced to a first-place finish in the 200 (27.89) and 200 hurdles (30.95), and Reinhardt, who captured the discus (73-0) and the javelin (73-6), competed in the Girls 13-14 Division.

The pair, along with teammates Taylor Brightman and Orianne Simon, were also part of the winning 400-meter relay squad (54.31).

Martin, competing in the Boys 17-18 Division, was fourth in the shot put (33-6), fourth in the discus (122-0) and second in the javelin (73-6); Scroxton, in the 11-12 Division, was third in the high jump (3-11), and fifth in both the 100 (1:00.49) and the long jump (10-8); and Feldman, in the Girls 17-18 Division, was second in the 200 (26.88) and 400 (1:00.14) and third in the high jump (5-1).

Orianne Simon won the 100 with a time of 13.34 (Brightman was second with a 13.70) and was also fourth in the 200. Mackenzie Swartzman was first in the 1,500 (5:00.65) and second in the 800 (2:27.81).

Both competed in the Girls 13-14 Division.

In the 15-16 Division, Hannah Seiders won the 400 hurdles (1:08.26) and was the runnerup in the 100 hurdles (16.64) and, in the 17-18 competition, Caroline Benson was the top finisher in the 800 (2:32.78) and second in the 1,500 (5:29.02).

Winners in the boys competition were Ryan Hetrick and Joshua Fischer, both of whom competed in the 15-16 Division.

Hetrick bested his competitors in the 2,000-meter steeplechase when he finished in 7:08.46 while Fischer was tops in the 100 hurdles behind his time of 16.48.

Other girls’ qualifiers include Natalie Frost (7-8 Division), who was third in the 100 (19.62) and the 200 (48.34), Kelsey Powers (15-16), who was fourth in the 400 hurdles, Chloe Knapp (15-16), who was sixth in the triple jump, Summer Haight (17-18), who was second in the 100 hurdles (16.49) and sixth in the 100, and Anna Torres, who was fourth in the long jump and the triple jump.

On the boys side in the 13-14 Division, Michael Peppey was second in the long jump (13-6) and fifth in the 1,500 while Logan White was third in the 200 hurdles (36.87) and fifth in the long jump (12-5).

There were five qualifiers in the 15-16 Division – Henry Tapia was second in the 200 (22.80) and fifth in the 100, Austen Johnson placed fifth in the 400, Benjamin Larson second in the 110 hurdles (17.80), Dillon Johnson third in the high jump (5-5) and the 400 relay team of Graham Davis, Tapia, Larson and Dashawn Jackson was second (46.47).

Rounding out the list of boys qualifiers were, from the 17-18 Division, Mitchell Moore, Jordan Powers and Michael Earle.

Moore crossed the line second in both the 200 (23.27) and the 110 hurdles (16.19), Powers was third in both the 400 hurdles (1:02.84) and the 2,000 steeplechase (7:13.61) and Earle was third in the discus (122-0) and fifth in the shot put.