SUNY Fredonia Lists 2013 Graduates

SUNY Fredonia President Virginia S. Horvath announced the following students who are May 2013 candidates for degrees. The students, their hometowns and degrees are as follows:

CHAUTAUQUA COUNTY

Ashville: Bettina B. Blair, Bachelor of Science, Social Work; Chelsea E. Fisher, Bachelor of Science, Psychology BS; Jordan Flint, Bachelor of Science, Chemistry; Tara A. Hudson, Bachelor of Science, Math – Adolescence Educ; Christine E. Linnecke, Bachelor of Science, Interdis Stds-Exercise Science; Ashley M. Senske, Bachelor of Arts, History

Bemus Point: Leslie N. Beaton, Bachelor of Science, Interdis Stds-Exercise Science; Matthew D. Gustafson, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Corinna M. Kester, Master of Science in Education, TESOL – MSEd; Thomas J. Marsh, Bachelor of Arts, Psychology

Brocton: Ashley L. Bartela, Bachelor of Science in Education, Early and Childhood Ed – Eng

Cassadaga: Raechelle P. Ripley, Bachelor of Science, Communication-Video Production; Amber J. Shreckengost, Bachelor of Arts, Psychology; Allyson R. Willoughby, Bachelor of Arts, English

Celoron: Carl N. Frantz, Bachelor of Arts, Visual Arts and New Media

Cherry Creek: Rebekah A. Bretl, Bachelor of Science, Communication – Public Rel; Ashley J. Melinski, Bachelor of Science, Math – Adolescence Educ; William C. Smock, Advanced Certificate, School Building Leadership

Dewittville: Adrienne B. Childs, Bachelor of Arts, Visual Arts and New Media; Ryan J. Simon, Bachelor of Science, Biology

Dunkirk: Nathan D. Ahlstrom, Bachelor of Arts, Social Studies-Adolescence Ed; Barbara D. Albach, Bachelor of Science, Social Work; Matthew Baetzhold, Master of Science in Education, Curriculum&Inst Inclusive Educ; Kimberlee E. Bennice, Bachelor of Science, Interdis Stds-Exercise Science; Colleen M. Fabritius, Bachelor of Science in Education, Early Childhood – English; Jason Farrar, Bachelor of Arts, Communication – Journalism; Megan R. Hawkins, Bachelor of Science, Public Accountancy; Lydia J. Iarocci, Bachelor of Arts, Sociology; Lenore C. Jakiela, Bachelor of Science, Social Work; Kendall E. Kalfas, Bachelor of Science, Biology; Joshua M. Kozlowski, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Robert J. Lake, Bachelor of Science, Sport Management; Jason A. Letersky, Bachelor of Science, Business Admin – Marketing; Daniel R. Lucariello, Bachelor of Science, Interdis Stds – Intl Studies; Gabrielle R. Medley, Bachelor of Science, Interdis Stds-Exercise Science; Christopher J. Messina, Bachelor of Science, Interdis Stds-Exercise Science; Zebadiah C. Mientkiewicz, Bachelor of Arts, Theatre Arts; David L. Newcomb, Bachelor of Science, Math – Middle Childhood Cert; Robin J. Nielsen-Brown, Advanced Certificate, School Building Leadership; Hannah F. Roccisano, Bachelor of Arts, Theatre Arts; Deanna L. Schmittendorf, Master of Science, Speech-Language Pathology; Elizabeth M. Sliwa, Master of Science in Education, Literacy I: Birth-6; Amanda J. Westling, Master of Science in Education, Literacy I: Birth-6; Jennifer J. Yerico, Bachelor of Arts, Criminal Justice

Falconer: Ashley M. Digirolamo, Master of Science in Education, Curriculum&Inst Inclusive Educ; Kayla S. Eichhorn, Bachelor of Science in Education, Early Childhood – English

Forestville: Alana J. Bates, Bachelor of Arts, Interdis Stds – Legal Studies; John G. Rogers, Bachelor of Arts, English; Glenn I. Waterman, Bachelor of Science, Math – Adolescence Educ

Fredonia: Kathryn A. Bartkowiak, Bachelor of Science, Sport Management; Michael C. Bianco, Bachelor of Science, Interdisciplinary Studies; Meredith G. Budniewski, Bachelor of Science in Education, Childhood Educ – Soc Studies; Donald R. Campbell, Master of Arts, English MA 7-12; Pamela Clukey, Bachelor of Fine Arts, Acting; Melinda S. Cole, Master of Science in Education, Literacy I: Birth-6; Kaylin Conti, Bachelor of Science in Education, Early and Childhood Ed – Span; Christopher A. Coufal, Bachelor of Science, Comm. Disorders and Sciences; Tiffany L. Cronin, Bachelor of Science, Social Work; Philip L. Difrancisco, Bachelor of Arts, History; David Dipalma, Bachelor of Science, Biology; Kelly Dolan, Bachelor of Science, Biology; Josh K. Domalski, Bachelor of Arts, History; Marianne E. Drzymala, Bachelor of Science in Education, Early and Childhood Ed – Span; Sarah A. Ficarro, Bachelor of Science, Comm. Disorders and Sciences; Melissa C. Harris, Bachelor of Science, Interdis Stds – Envir Sciences; Melissa C. Harris, Bachelor of Arts, Political Science; Amanda L. Hart, Bachelor of Science in Education, Childhood Inclusive Ed- Soc St; Raleigh T. Hawk, Bachelor of Science, Communication – Public Rel; Maria Hens, Bachelor of Science, Comm. Disorders and Sciences; Taylor K. Hough, Bachelor of Science, Comm. Disorders and Sciences; Troy M. Howard, Bachelor of Science, Computer Information Systems; Melissa H. Jaeger, Bachelor of Arts, Psychology; Carol D. Jemison, Bachelor of Arts, History; Katrina J. Johnston, Bachelor of Science, Interdis Stds – Intl Studies; Erik J. Kalish, Master of Music, Music Performance; Kendra M. Korzeniewski, Bachelor of Science, Biology; Michael A. Krauza, Bachelor of Arts, Social Studies-Adolescence Ed; Brittany R. Krise, Bachelor of Arts, English; Erika L. Lampert, Bachelor of Arts, Interdis Stds – Amer Studies; Carolyn A. Laurenzi, Master of Arts, English MA 7-12; Justin D. Lynch, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Mason L. Maynard, Bachelor of Science, Social Work; Andrew J. McKillip, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Grace E. Moore, Bachelor of Science, Interdis Stds – Intl Studies; Joseph F. Pucciarelli, Bachelor of Science, Social Work; Justin L. Pulci, Bachelor of Arts, Sociology; Callan L. Robinson, Bachelor of Music, Music Education; George W. Ryan, Bachelor of Music, Music Performance; Ellen C. Scherer, Bachelor of Science in Education, Early Childhood – English; Sandra L. Schurz, Advanced Certificate, School Building Leadership; Danielle R. Smith, Master of Science, Biology; Lauren E. Smith, Bachelor of Science, Comm. Disorders and Sciences; Jillian K. Stephenson, Bachelor of Science in Education, Childhood Inclusive Ed- Soc St; Megan R. Stroud, Bachelor of Science, Interdis Stds – Envir Sciences; Kimberly R. Valvo, Bachelor of Science, Business Admin – Marketing; Danielle R. Verhague, Bachelor of Science, Math – Middle Childhood Cert; Ronald J. Wasik, Bachelor of Science, Physics; Anne K. Wasik, Bachelor of Science, Geophysics; Scott L. Wilson, Bachelor of Science, Social Work; Nathalie A. York, Bachelor of Arts, Spanish; Caroline A. Zatyko, Bachelor of Science, Comm. Disorders and Sciences

Frewsburg: Mazie L. Britton, Bachelor of Science, Social Work; Linnea M. Carlson, Bachelor of Science, Social Work; Scott L. Carlson, Bachelor of Science, Business Admin – Marketing; Caitlin R. Hiller, Bachelor of Arts, Psychology; Jacob W. Hyldahl, Bachelor of Science, Biology; Brandon P. Wilson, Bachelor of Science in Education, Childhood Educ – English

Gerry: Alissa M. Berg, Bachelor of Science, Comm. Disorders and Sciences; Daniel Heitzenrater, Bachelor of Arts, History; Kody B. Hoth, Bachelor of Arts, Interdis Stds – Amer Studies

Greenhurst: Andrew Danielson, Bachelor of Science, Interdis Stds-Exercise Science; Jared A. Nelson, Bachelor of Arts, History

Irving: Alyssa M. Hill, Bachelor of Arts, English

Jamestown: Robert C. Bova, Bachelor of Arts, English – Adolescence Educ; Danielle L. Brooks, Bachelor of Arts, Art History; Amber L. Brunco, Bachelor of Arts, English – Adolescence Educ; Nichole J. Brunecz, Bachelor of Science, Social Work; Ellen V. Burns, Bachelor of Science, Interdis Stds-Exercise Science; Andrew G. Card, Bachelor of Science, Communication-Video Production; Lisa C. Carlson, Bachelor of Arts, English – Adolescence Educ; Grace A. Cerat, Bachelor of Science, Communication – Public Rel; Rebecca A. Chriscaden, Bachelor of Arts, Social Studies-Adolescence Ed; Justin D. Corey, Bachelor of Arts, History; Jamie L. Frazier, Bachelor of Science, Social Work; Megan E. Gardner, Bachelor of Science, Social Work; Diala I. Ghazal, Bachelor of Science, Molecular Genetics; Lisa D. Heintzelman, Master of Science, Speech-Language Pathology; Cory P. Hunter, Bachelor of Science, Interdis Stds-Exercise Science; Chelsea P. Isaacs, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Michele L. Jacobs-Greenawalt, Bachelor of Science, Social Work; Alexandre Jacques, Bachelor of Arts, History; Kaitlin M. Landy, Master of Science in Education, Curriculum&Inst Inclusive Educ; Dominique A. Leeper, Bachelor of Arts, Interdisciplinary Studies; Taylor B. Lehman, Bachelor of Science, Business Admin – Marketing; Kimberly A. Lewczyk, Bachelor of Science in Education, Childhood Ed:English 7-9 Ext; Ian A. Moore, Advanced Certificate, School Building Leadership; Patrick A. Morgante, Bachelor of Science in Education, Childhood Educ – Soc Studies; Maxwell J. Murray, Bachelor of Arts, Criminal Justice; John C. Palmisano, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Michael C. Panebianco, Bachelor of Arts, Political Science; Sarah G. Peterson, Bachelor of Science in Education, Child Inclus Ed:Engl 7-9 Ext; Donald M. Pool, Bachelor of Science, Social Work; Dennis Roberts, Bachelor of Science in Education, Childhood Inclusive Ed- Soc St; Keith R. Stam, Bachelor of Science, Psychology BS; Marcus H. Stendahl, Bachelor of Arts, Psychology; Katelin M. Sweet, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Megan C. Torrey, Bachelor of Science in Education, Early and Childhood Ed – Eng; James J. Urbanski, Bachelor of Science, Comm. Disorders and Sciences; Nicole M. Velazquez, Master of Science in Education, Curriculum&Inst Inclusive Educ; Lynne M. Wahlstrom, Master of Arts in Teaching, Adol Science Ed – Biology 7-12; Kaitlyn E. Whitney, Bachelor of Science, Math – Adolescence Educ; Rebecca A. Wojciechowicz, Bachelor of Science in Education, Early and Childhood Ed – Eng

Kennedy: Melinda M. Arrance, Bachelor of Science, Biology – Adolescence Educ

Lakewood: Benjamin J. Blood, Master of Arts, English MA 7-12; Ashley E. Genco, Bachelor of Science in Education, Childhood Inclusive Ed-Spanish; Jeffrey D. Warden, Bachelor of Science, Business Admin – Finance; Molly K. Woodfield, Bachelor of Arts, Visual Arts and New Media; Molly K. Woodfield, Bachelor of Science in Education, Childhood Inclusive Ed – Art

Mayville: Morgan S. Dudley, Master of Science in Education, Curriculum&Inst Inclusive Educ; Brittany Mulkins, Bachelor of Science, Business Admin – Finance; Jordan W. Nicholson, Bachelor of Arts, Social Studies-Adolescence Ed

Portland: James D. Naumoff, Bachelor of Science, Computer Science

Ripley: Ashley N. Judd, Bachelor of Arts, Criminal Justice

Sheridan: Elizabeth J. Martin, Bachelor of Arts, English; Daniel T. McCarthy, Bachelor of Arts, History

Sherman: Brandon C. Stoddard, Bachelor of Science, Physics – Adolescence Educ

Silver Creek: Joel Blasdell, Advanced Certificate, School Building Leadership; Jake J. Braxton, Bachelor of Science, Interdis Stds – Envir Sciences; Jenny L. Capitano, Bachelor of Science, Communication – Public Rel; Ashley M. Corbett, Bachelor of Science, Communication – Public Rel; Jaime N. Gard, Master of Science in Education, Curriculum&Inst Inclusive Educ; Erin V. Gutekunst, Bachelor of Arts, English; Lacey A. Heid, Master of Science, Speech-Language Pathology; Jenna L. Kellogg, Master of Music, Music Therapy; Samantha J. Leclerc, Bachelor of Arts, Spanish; Mary Kate M. Lynch, Bachelor of Arts, Visual Arts and New Media; Alliyson M. Maduri, Master of Science, Speech-Language Pathology; Jessica E. Mirek, Bachelor of Science, Communication – Comm Studies; Adrienne Pelz, Bachelor of Science, Computer Information Systems; Zandra A. Smith, Bachelor of Arts, Psychology

Sinclairville: Dawn M. Cross, Master of Science in Education, Curriculum&Inst Inclusive Educ; Derek A. Houser, Master of Science in Education, Curriculum&Inst Inclusive Educ; Emily E. Mc Neill, Bachelor of Science, Business Admin – Marketing

South Dayton: Matthew C. West, Bachelor of Arts, History

Stockton: Shannon L. Cole, Bachelor of Science, Social Work; Rebecca L. McTernan, Master of Science, Speech-Language Pathology

Stow: Ashley A. Schosek, Bachelor of Arts, Psychology

Westfield: Tyler M. Bernet, Bachelor of Science, Interdis Stds-Exercise Science; Katlin Hunt, Bachelor of Science, Interdis Stds-Exercise Science; Kazlin N. Mason, Master of Science, Speech-Language Pathology; Caroline H. Villafrank, Bachelor of Arts, English; Lea M. Wells, Bachelor of Science in Education, Early Childhood – English

CATTARAUGUS COUNTY

Allegany: Megan C. Bischof, Bachelor of Science in Education, Childhood Inclusive Ed- Soc St; Casey M. Ensell, Bachelor of Arts, History; Carl E. Monkhouse, Bachelor of Arts, History

Cattaraugus: Ross Bradigan, Bachelor of Science, Public Accountancy; Jeremy S. Camilloni, Bachelor of Science, Business Admin – Marketing; Kristen I. Niemi, Master of Arts, English MA 7-12; Rachel C. Wittrock, Bachelor of Science, Comm. Disorders and Sciences

Delevan: Rebecca Chilson, Bachelor of Science in Education, Early Childhood – Math; Jordan Fehringer, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Matthew R. Moran, Bachelor of Science, Public Accountancy; Jonathan W. Wilkinson, Bachelor of Arts, Psychology

Franklinville: Jeremiah M. Blundon, Bachelor of Science, Sport Management; Robert L. Klepp, Bachelor of Arts, Social Studies-Adolescence Ed

Freedom: Valerie N. Walden, Bachelor of Arts, Interdis Stds – Amer Studies

Gowanda: Emma M. Steever, Bachelor of Music, Music Education; Lauren E. Thompson, Master of Music, Music Education; Abigail N. Wesley, Master of Science in Education, Curriculum&Inst Inclusive Educ; Stephen J. Kiener, Bachelor of Science, Business Admin – Finance; Brittany L. Konwiczka, Bachelor of Arts, English – Adolescence Educ; Kimberly Nobles, Bachelor of Arts, English; Michelle M. Torres, Bachelor of Science, Social Work

Great Valley: Olivia L. Beattie, Bachelor of Science in Education, Childhood Educ – English

Little Valley: Kathryn E. Armbruster, Bachelor of Arts, Earth Science

Olean: Cassidy L. Calabro, Bachelor of Arts, Psychology; Laura M. Giberson, Bachelor of Music, Music Education; Laquia D. Johnson, Master of Science, Speech-Language Pathology; Matthew S. Johnston, Bachelor of Science, Math – Adolescence Educ; Kaleigh M. Olson, Bachelor of Science, Business Admin – Management; Jessica L. Williamson, Bachelor of Science, Applied Mathematics

Perrysburg: Rebekah E. Calhoun, Bachelor of Arts, English; Ingo R. Hutzenlaub, Bachelor of Arts, English

Portville: Courtney L. Schmidt, Bachelor of Arts, Political Science

Randolph: Regan T. Brooks, Bachelor of Science, Business Admin – Marketing

Salamanca: Melissa L. Liberatore, Bachelor of Science in Education, Child Inclus Ed:Soc St 7-9 Ext

South Dayton: Dalton S. Kashmer, Bachelor of Science, Communication – Public Rel; Matthew C. West, Bachelor of Arts, History

West Valley: Anna A. McCarthy, Bachelor of Science, Communication – Public Rel; Jennifer L. Pfeffer, Bachelor of Science, Business Admin – Marketing; Amber A. Widrig, Bachelor of Science in Education, Childhood Ed:English 7-9 Ext

Yorkshire: Stacey M. Klimczak, Bachelor of Arts, Visual Arts and New Media