Powers, Hetrick Show The Way

Jordan Powers and Ryan Hetrick were the standouts for Southwestern in Division 1 boys track on Wednesday afternoon.

Powers tripled in his events and Hetrick took two events as the Trojans closed the regular-season at 4-2 by prevailing over Gowanda, 78-62.

Powers took the 110 high hurdles (17.0), the 400 hurdles (1:00) and the pole vault (9-6) for Southwestern. Teammate Hetrick won the 1,600 (5:01) and the 3,200 (10:50).

Lucas Brawdy of Gowanda claimed the 800 (2:08) and the high jump (5-4).

3,200: Gowanda (Dylan Accordino, Tucker Jamison, Cole Smith, Corey Wagner). T – 10:12.

110 hh: Jordan Powers (SWC), Kevin Frederickson (G), Jacob Pound (G). T – 17.0

100: Nick Maccaro (G), John Martin (SWC), Tristan Desnerck (SWC). T – 11.9.

1,600: Ryan Hetrick (SWC), John Shaw (G), Ben Misel (G). T – 5:01.

400 relay: Gowanda (Maccaro, Justin Sowa, Frederickson, Ben Geiger). T – 47.4.

400: Desnerck (SWC), Accordino (G), Misel (G). T – 54.4.

400 h: Powers (SWC), Frederickson (G), Pound (G). T – 1:00.

800: Lucas Brawdy (G), Alec Peck (SWC), Nick Lane (SWC). T – 2:08.

200: Maccaro (G), Desnerck (SWC), Geiger (G). T – 24.6.

3,200: Hetrick (SWC), Shaw (G), Giusseppe Hoose (SWC). T – 10:50.

1,600 relay: Southwestern (Powers, Peck, Lane, Desnerck). T – 3:45.1.

Long jump: Geiger (G), Peck (SWC), G. Greco (G). D – 18-5.

Triple jump: Peck (SWC), Shaw (G), Jake Hammond (SWC). D – 38-4.

High jump: Brawdy (G), Jamison (G), Hammond (SWC). D – 5-4.

Shotput: Howard Boutelle (SWC), Ben Swanson (SWC), Brandon Himes (SWC). D – 37-11.

Discus: John Martin (SWC), Swanson (SWC), Himes (SWC). D – 116.

Pole vault: Powers (SWC), Lane (SWC). H – 9-6.

CARPENTER DOUBLES

Ryan Carpenter was a double winner in Clymer-Sherman-Panama’s 85-46 loss to Olean

Carpenter ran the 3,200 in 8:52.4 and the 800 in 2:12.1 for CSP.

Adam Pecherzewski of Olean tripled in the high jump (5-4), long jump (20) and the triple jump (42-7).

Josh Robinson of Olean won the 100 (11.7) and the 200 (23.5).

3,200: CSP (Ryan Carpenter, Rich Resta, Josh Odell, Dan Odell). T – 8:52.4.

110 hh: Destin Sweeten (O), John Luden (CSP), Nick Bailey (O). T – 16.7.

100: Josh Robinson (O), Dylan Scouten (CSP), David Reed (O). T – 11.7.

1,600: J. Odell (CSP), Nick Ames (CSP), Jack Cihak (O). T – 5:01.

400: Clay Manwaring (CSP), Sweeten (O), Reed (O). T – 56.2.

400 h: Bailey (O), Nick Chizewick (O), Devyn Chase (CSP). T – 1:04.6.

800: Carpenter (CSP), Lucas Mehmel (O), Nate Hawkins (O). T – 2:12.1.

200: Josh Robinson (O), Jarryd Plaud (O), Jacob Berge (O). T – 23.5.

3,200: Justin Svetz (CSP), Talis Lokenberg (O), Chase (O). T – 11:28.2.

1,600 relay: Olean (Sweeten, Plaud, Jake Cihak, Reed). T – 3:47.4.

High jump: Adam Pecherzewski (O), Max Portlow (O), Luden (CSP). D -5-4.

Long jump: Pecherzewski (O), Portlow (O), Scouten (O). D – 20.

Triple jump: Pecherezewski (O), Portlow (O), Julian Roulo (O). D – 42-7.

Shotput: Dustin Smouse (CSP), Ryan Phillips (O), Nick Howard (O). D – 37-1.

Discus: Phillips (O), Jared Heiser (CSP), Nick Howard (O). D – 96-2.