SW Girls Claim Division 1 Title

A long drought came to end for Southwestern in Division 1 girls track on Wednesday.

The Lady Trojans claimed their first Division 1 title since 1996 following a 103-37 win over Gowanda.

The win capped a 6-0 season for Southwestern.

Jackie Gullotti, Lelly Hoose and Brittany Feldman all doubled for the Lady Trojans.

Gullotti won the 100 hurdles (17.0) and the long jump (14-2), Hoose the shot put (27-9) and discus (80-8) and Feldman the 400 (1:01) and the high jump (5-0).

Feldman leads Western New York with a 5-4 high jump in the latest rankings.

200 relay: Gowanda (Sarah Grubbs, Taylor Kickbush, Hunter Samuelson, Colleen Stewart). T – 10;42.

100 h: Jackie Gullotti (SWC), Kelsey Powers (SWC), Hailey Shilling (SWC). T – 17.

100: Heidi Mueller (SWC), Misty Himes (SWC), Alexis Hayes (SWC). T – 13.9.

1,500: Katie Lawton (SWC), Emily Kent (SWC, Sebby Turner (SWC). T – 5:56.

400 relay: Southwestern (Himes, Gullotti, Madi Gerace, Mueller). T – 55.2.

400: Brittany Feldman (SWC), Kickbush (G), Briana Young (SWC). T – 1:01.

400 h: Powers (SWC), Samuelson (G), Gullotti (SWC). T – 1:l3.

800: Stewart (G), Jilly Lawton (SWC), Cassie Cramer (SWC). T – 2:36.

200: Himes (SWC), Kickbush (G), Gerace (SWC). T – 29.

3,000: Kent (SWC), Stewart (G), Andrea O’Boyle (SWC). T – 12:02.

1,600 relay: Gowanda (No names available). T – 4:32.

Long jump: Gullotti (SWC), E. Weyand (G), K. Eddy (G). D – 14-2.

Triple jump: H. Brady (G), Cramer (SWC), Mueller (SWC). D – 29-9.

High jump: Feldman (SWC), Diamond Fedrick (SWC), Himes (SWC). D – 5.

Shotput: Lelly Hoose (SWC), Maddie Alexander (SWC), Weyand (G). D – 27-9.

Discus: Hoose (SWC), Shaunah Rudny (SWC), Alexander (SWC). D – 80-8..

Pole vault: O’Boyle (SWC), J. Lawton (SWC). H -6-6.

MCCART DOUBLES

Shantel McCart of Clymer-Sherman-Panama was the only double winner, capturing the 100 (13.3) and 400 (1:04.1) in a 74-62 loss to Olean.

3,200: CSP (Holly Eliason, Katie Pacy, Rebecca King, Emilee Sperry). T – 11:07.3.

100 hh: Felicia Barr (O), Cassandra Treacle (CSP), Ariel Wall (CSP). T – 17.3.

100: Shantel McCart (CSP), A. Clemens (O), C. Singleton (O). T – 13.3.

1,500: Pacy (CSP), Kate McKeown (O), Grace Dennis (CSP). T – 5:44.8.

400 relay: Olean (Singleton, C. Padlo, Barr, Clemens). T – 54.4.

400 h: Treacle (CSP), Barr (O), Samantha Nickerson (CSP). T -1:15.7.

400: McCart (CSP), N. Raymond (O), King (CSP). T – 1:04.1.

800: A. Kolodeziejski (O), Sperry (CSP), K. Ramadhan (O). T – 2:53.5.

200: Clemens (O), Padlo (O), Singleton (O). T – 28.3.

3,000: Alexa Minard (O), Jurnee Hannold (CSP), Kait White (CSP). T – 12.55.6.

1,600 relay: CSP (King, Eliason, Ashley Beckwith, McCart). T – 4:33.1.

High jump: K. McKeown (O), K. Smith (O), Amelia Manwaring (CSP). D – 4-4.

Long jump: Singleton (O), McKeown (O), Ally Strickland (CSP). D – 14-4.

Triple jump: Beckwith (CSP), Barr (O), McKeown (O). D – 13-5.

Shotput: Alexandria Anderson (CSP), Aileen Snow (O), K. Wintermantel (O). D – 30-4.

Discus: Snow (O), Nicole Johnson (C), Dominque Crolle (O). D – 76-1.