Rowe, Porpiglia Show Way

Adam Rowe and Judy Porpiglia were the overall winners in the seventh annual Salvation Army Anew Run on Saturday.

Rowe, competing in the Men’s 30-39 Division, had the winning time of 18:37.09.

Meanwhile, Porpiglia, running in the 40-49 age group, was the best in the Female Division after being clocked in 21:49.04.

WOMEN’S DIVISION

14-AND-UNDER DIVISION

1 – Elle Anderson, 38.59.

2 Cyan Olmstead, 39.35.77.

15-19 DIVISION

1 – Abby Sirwatka, 24.23.35.

2 – Katie Saff, 27:19.78

3 – Corrine Cardinale, 27.25,

4 – Rachel Mole, 27:25.63.

5 – Alexa Maruccim 30:35.51.

20-29 DIVISION

1 – Brooke Adams, 22:33.86.

2 – Elizabeth Tipton, 24:30.32.

3 – Nicole Young, 26,24,46.

4 – Ashley Keiser, 27:24.66.

5 – Danielle DeJoy, 27:49.60.

6 – Jennifer Samick, 28:36.47.

7 Emily Sanders, 29:13.50.

8 – Leah Hogan, 30:13.29.

9 -Brittnay Spry, 30:16.92.

10 – Chelsea Marucci, 32:23.18.

11 – Heather Mendell, 33:27.83.

12 – Allie Dole, 33:57.67.

13 – Jillian Douglas, 39:40.84.

14 -Skylar Carlson, 50:07.00.

15 – Alexis Carlson, 50:55.00.

16 – Leigh Vaughn, 53:30.00

30-39 DIVISION

1 – Karen Fuller, 23:23.71.

2 – Lori Hahn, 23:27.95.

3 – Heather Pickup, 23:45.74.

4 – Lora Pirrello, 26:17.95.

5 – Carrie Shaw, 27:12.94.

6 – Annika Putney, 27:17.26.

7 – Jennifer McMaster, 27:34.72.

8 – Amanda Finch, 28:08.12.

9 – Michele Schnars, 28:22.94.

10 – Ali Johnson, 30:00.50.

11 – Billie Agostino, 31:28.99.

12 – Allison Carrow, 31:36.96.

13 – Bethany Seastrum, 32:00.31.

14 – Betsy Rowe-Baehr, 32:42.84.

15 – Abbey Echwahl, 32:54.43.

16 – Linda DeGolier , 34:01.76.

17 – Jamie Ansell, 37.12.31.

18 – Amy Livengood, 41:51.50.

19 – JoLynn Stearns, 42:22.99.

20 – Betsy Echwahl, 51:23.00.

40-49 DIVISION

1 – Judy Porpiglia, 21:49.04.

2 – Diane Kling, 22:57.21.

3 – Kirsten Bishop, 25:45.73.

4 – Kelly Graham, 26:39.49.

5 – Cindy Steele, 27:21.57.

6 – Kim Sutter, 28:22.41.

7 – Liz Liddell, 28:44.86.

8 – Mamie Berg, 35:48.90.

9 – Joanne Spunaugle, 37:24.79.

10 – Tracy Stearns, 38:35.82.

50-59 DIVISION

1 – Patty Gabreski, 22:42.50.

2 – Judy Rowe, 27:27.56.

3 – Susan Rapp, 27:42.45.

4 – Lisa Johnson, 29:24.39.

5 – Bonnie DeJoy -Belanger, 29:51.86.

6 – Barbara Rappole, 30:33.86.

7 – Robin Salapek, 30:42.09.

8 – Bonnie Barnes, 53:29.00.

60 & OVER RUN DIVISION

1 – Mary Bennett, 33:20.25.

14 & UNDER WALK DIVISION

1 – Kristina Oyer, 51:40.00.

15-19 WALK DIVISION

1 – Brianna Bloom, 50:08.00.

20-29 WALK DIVISION

1 – Lisa Micciche, 42:22.82.

2 – Tessa Mosier, 49:39.50.

3 – Sarah Ingerson, 51:48.00.

4 – Gina Buck, 51:49.00.

5 – Sarah Beichner, 23 55:16.00.

30-39 WALK DIVISION

1 – Crystal Chase, 40:08.01.

2 – Rosanna Papalia, 44:35.50.

3 – Melinda Foley, 49:39.00.

4 – Shauna Erickson, 51:22.00.

5 – Tina Graham, 52:35.00.

6 – April Wetherby, 54:17.00

7 – Jennifer Nelson, 55:17.00.

40-49 WALK DIVISION

1 – Diana Peterson, 42:55.00.

2 – Stephanie Clark, 51:41.00.

3 – Dawn Eklum, 51:42.00.

4 – Kay Eklum, 51:57.00.

50-59 WALK DIVISION

1 – Colleen Carlson, 50:56.00.

2 – Judi Goerke, 51:44.00.

3 – Candace Lyon, 55:32.00.

MEN’S DIVISION

14 & UNDER DIVISION

1 – Forest Crespo, 22:22.70.

2 – Isaac Wakefield, 23:30.81.

3 – Michael Hinsdale, 25:18.35.

4 – Edward Scroxton, 29:50.97.

5 – Cy Herb, 32:24.65.

6 – Jacob Anderson, 33:47.02.

7 – Jacob Johnson, 41:30.90.

8 – Jackson Engdahl, 43:54.00.

15-19 DIVISION

1 – Jacob Hinsdale, 21:04.53.

2 – Judah Samuelson, 21:28.21.

3 – Mike Saff. 22:06.34.

4 – Mark McGraw, 23:32.11.

5 – Taylor Andersen, 32:05.31.

20-29 DIVISION

1 – Nicholas Spry, 19:40.00.

2 – Stephen Matteson, 19:42.74.

3 – Jonathan Placito, 21:43.74

4 – Timothy Slattery, 22:55.71.

5 – Andrew Mattison, 24:31.06.

6 – Ryan Walker, 28:23.56.

7 – Nate Ingrao, 33:54.21.

8 – Larry Meyer , 34:09.46.

9 – Anthony Golish, 37:26.01.

10 – Kevin Daniels, 44:31.00.

30-39 DIVISION

1 – Adam Rowe, 18:37.09.

2 – Chris Lawson, 21:18.49.

3 – Kevin Harvey, 24:31.71

4 – Jeremy Green, 25:32.66.

5 – Mike Dietrich, 25:44.49.

6 – Keith Carrow, 28:20.79.

7 – Jonathan Livengood, 31:05.23.

40-49 DIVISION

1 – Grant Vincent, 21:35.31.

2 – Alan D. Pulinski, 21:50.81.

3 – Brad Johnson, 21:57.58.

4 – Michael Engdahl, 22:23.84.

5 – Richard Schroeder, 22:25.84

6 – Todd Bellardo, 24:14.29.

7 – Eric Anderson, 29:08.75.

8 – Chad Little, 31:40.61.

9 – Kevin Herb, 32:25.62.

10 – Gary Johnson, 41:33.64.

50-59 DIVISION

1 – John Gustafson, 19:51.67.

2 – Kevin Swanson, 21:16.92.

3 – John Jablonski, 21:54.25

4 – Bruce Main, 21:33.22.

5 – George Anderson, 23:05.65.

6 – Bill Ward, 23:25.49.

7 – Jeff Ryan, 23:49.91.

8 – Tim Hewitt, 25:20.43.

9 – Chet Shields, 29:11.31.

10 – Ronald Barker, 29:22.34.

11 – John Gustafson, 33:26.37.

60 & OVER DIVISION

I1 – Robert (Doc) Rappole, 20:31.70.

2 -Harry O’Hara, 23:07.85.

3 – Tom Meka, 24:06.33.

4 – John R. Samuelson, 24:53.62.

5 – Jerry Holmes, 25:35.60.

6 – Robert Gabreski, 25:43.21.

7 – Alan D. Carlson, 26:54.46.

8 – Tom Caruso, 30:13.00.

9 – Jim Gardner, 34:09.87.

10 – Tuck Underwood, 40:00.00.

20-29 WALK DIVISION

1 – Drew Gibson, 52:34.00.

30-39 WALK DIVISION

1 -Brian Papalia, 44:35.00.

50-59 WALK DIVISION

1 – Rodney Daum, 35:19.35.

60 & OLDER DIVISION

1 – Bernard Daum, 25:20.12.