Jets Prep For Districts At Olean Meet

OLEAN – The Jamestown YMCA Jets swim team traveled to Olean to compete in the 2013 Northwestern Pennsylvania YMCA Championships. There were 10 YMCA swim teams attending which included 552 swimmers competing in a total of 1,376 entries.

The Jets next meet will be districts which is being held at Youngstown State University on March 8-10. The Jets have 18 swimmers qualified for this meet.

Swimmers who finish in the top six at Districts will move on to the state meet.

GIRLS 8-AND-UNDER

25 Backstroke: Haley Tripp, 24th, 29.41.

25 Butterfly: Lindsey Spitz, 12th, 25.22.

25 Freestyle: Lindsey Spitz, 15th, 21.44, (PB).

50 Freestyle: Haley Tripp, 20th, 56.81.

BOYS 8-AND-UNDER

25 Backstroke: Zachary Marra, 27.11, (PB); John Szumigala, 12th, 30.47.

25 Breaststroke: Anthony Paterniti, 5th, 29.63, (PB).

25 Freestyle: John Szumigala, 13th, 25.11; Brason Frederes, 17th, 27.15, (PB); Noah Miles, 20th, 29.22.

50 Freestyle: Brason Frederes, 14th, 58.85; Zachary Marra, 1:06.75, (PB); Noah Miles, 16th, 1:07.95.

100 Individual Medley: Anthony Paterniti, 4th, 2:02.78, (PB).

100 Freestyle Relay: Brason Frederes, Gannon Moore, John Szumigala, Anthony Paterniti, 3rd, 1:46.48.

100 Freestyle Lead-Off Legs (25 Free): Brason Frederes, 55.84.

CADET GIRLS (9-10)

50 Breaststroke: Sophia Simons, 21st, 55.55; Mackenzie Miller, 23rd, 1:00.46, (PB).

50 Butterfly: Brennan Roehmholdt, 4th, 39.29, (Dist.)

50 Freestyle: Sophia Simons, 20th, 37.13, (PB); Alyssa Kuzminski, 23rd, 37.57; Alyssa Shimmel, 29th, 38.82, (PB); Miranda Waterman, 42nd, 46.03, (PB).

100 Individual Medley: Mackenzie Miller, 15th, 1:46.73, (PB).

CADET BOYS (9-10)

50 Backstroke: Brennan Roehmholdt, 5th, 40.17, (PB), (Dist.); Kyle Dean, 6th, 40.37, (PB), (Dist.); Jacob Anderson, 9th, 43.04, (PB), (Dist.); Massimo Greco, 14th, 49.58, (PB).

50 Breaststroke: Joseph Roehmholdt, 8th, 54.46.

50 Freestyle: Kyle Dean, 5th, 34.36, (PB), (Dist.); Massimo Greco, 20th, 40.68, (PB).

100 Freestyle: Joseph Roehmholdt, 7th, 1:19.72, (PB), (Dist.); Jacob Anderson, 17th, 1:26.50, (PB); Isaac Tripp, 22nd, 1:49.30.

100 Individual Medley: Isaac Tripp, 8th, 2:02.05, (PB).

200 Freestyle Relay: Brennan Roehmholdt, Joseph Roehmholdt, Jacob Anderson, Kyle Dean, 2nd, 2:25.83, (Dist.)

200 Freestyle Relay Lead-Off Legs (50 Free): Brennan Roehmholdt, 34.19, (PB), (Dist.)

PREP GIRLS (11-12)

50 Backstroke: Allie Stockwell, 3rd, 32.46, (PB), (Dist.); Anna Burt, 9th, 36.79, (Dist.)

50 Breaststroke: Emily Spitz, 10th, 43.12, (PB); Zara Miles, 23rd, 1:01.81, (PB).

50 Freestyle: Kendra Keyser, 3rd, 29.70, (Dist.); Anna Burt, 10th, 31.67; Emily Spitz, 20th, 33.67, (PB); Zara Miles, 30th, 37.76, (PB).

100 Freestyle: Allie Stockwell, 2nd, 1:01.01, (PB), (Dist.); Kendra Keyser, 9th, 1:07.68, (Dist.)

200 Freestyle: Megan Seeley, 1st, 2:13.25, (Dist.)

200 Freestyle Relay: Megan Seeley, Kendra Keyser, Anna Burt, Allie Stockwell, 2nd, 1:59.67, (Dist.)

200 Freestyle Relay Lead-Off Legs (50 Free): Megan Seeley, 29.16, (Dist.)

200 Individual Medley: Megan Seeley, 1st, 2:33.07, (PB), (Dist.)

PREP BOYS (11-12)

50 Breaststroke: Matthew Roehmholdt, 4th, 41.83, (Dist.)

50 Butterfly: Matthew Roehmholdt, 4th, 35.58, (PB), (Dist.); Beck Anderson, 5th, 46.19; Joseph Landy, 6th, 56.95.

50 Freestyle: Beck Anderson, 17th, 36.52.

200 Freestyle: Joseph Landy, 7th, 3:05.17, (PB).

JUNIOR GIRLS (13-14)

50 Freestyle: Kayla Loberg, 21st, 33.03, (PB); Allie Miles, 26th, 49.48.

100 Backstroke: Allie Miles, 14th, 1:56.69, (PB).

100 Butterfly: Kayla Lobert, 10th, 1:33.43, (PB).

JUNIOR BOYS (13-14)

50 Freestyle: Lucas Lassinger, 11th, 30.50, (PB).

100 Butterfly: Lucas Lassinger, 3rd, 1:48.44.

SENIOR GIRLS (15-18)

50 Freestyle: Christine Kuzminski, 7th, 28.78, (PB); Kaitlyn Melendez, 11th, 31.16; Amber Fisher, 12th, 31.93; Katherine Hallett, 14th, 34.36.

100 Backstroke: Elizabeth Brunecz, 6th, 1:11.92; Amber Fisher, 10th, 1:30.68.

100 Butterfly: Kaitlyn Melendez, 5th, 1:27.24.

100 Freestyle: Christine Kuzminski, 14th, 1:08.46; Katherine Hallett, 16th, 1:15.54.

200 Freestyle Relay: Christine Kuzminski, Katherine Hallett, Amber Fisher, Elizabeth Brunecz, 6th, 2:04.06.

200 Freestyle Relay Lead-Off Legs (50 Free): Christine Kuzminski, 29.54.

200 Individual Medley: Elizabeth Brunecz, 4th, 2:34.96.

SENIOR BOYS (15-18)

100 Freestyle: Daniel Van Nauker, 11th, 1:01.69.

200 Freestyle: Daniel Van Nauker, 6th, 2:06.43, (PB).

500 Freestyle: Daniel Van Nauker, 5:38.67, (PB), (Dist.)