Morales Memorial Mat Tourney Begins Today

FALCONER – The 13th annual Patrick J. Morales Memorial Wrestling Tournament begins today at Falconer Central School at 5 p.m.

Along with the Golden Falcons, who will be attempting to win the tournament for the third straight year, 15 other squads from throughout the area and Pennsylvania will be competing. They are Westfield-Ripley-Chautauqua Lake, Jamestown, Randolph, Panama, Dunkirk, Salamanca, Cassadaga Valley, Frewsburg, Maple Grove, Cattaraugus-Little Valley/Pine Valley, Southwestern and, from Pennsylvania, Union City, Eisenhower, Harbor Creek and Cameron County.

Day two of wrestling action begins at 10 a.m., on Saturday, with the finals scheduled to begin at 5 p.m.

Following are the tournament seedings.

99: 1. Ryan Hetrick (SW), 2. Kyle Blake (Fal), 3. Hector Colom (Dun), 4. Rickey Griffith (Fal), 5. Dakota Parkhurst (Ran), 6. AJ Putt (MG).

106: 1. Tito Colom (Dun), 2. Bradley Bihler (MG), 3. Jacob Peru (Fal), 4. Justin Kita (HC), 5. Dylan Ingrao (FalB), 6. Nick D’Angelo (Jam).

113: 1. Nick Hudson (WRCL), 2. Steven Haner (E), 3. Cody Risley (Jam), 4. Dustin Weilacher (UC), 5. Tristan Holdridge (Ran).

120: 1. Jeb Fedorchuk (E), 2. Dylan Lundmark (SW), 3. Brandon Saline (CC), 4. Kyle Liuzzo (Jam), 5. Tim Franzen (Fal), 6. Austin Ormond (FalB).

126: 1. Brandon Muntz (Fal), 2. Logan Martin (CLV/PV), 3. Paul Etchapare (CC), 4. Mark Eklund (Pan), 5. Mark Conklin (Jam), 6. Dustin Tomcho (UC).

132: 1. Zak Mata (Fal), 2. Scott Green (Fal), 3. Gabe Grey (CLV/PV)

138: 1. Brian Westerdahl (SW), 2. Richard Knisley (Eis), 3. Kyle Ross (Fal), 4. Troy Franklin (Pan), 5. Billy Sischo (CV), 6. Devone Adelgren (Frew).

145: 1. Jake Youngberg (Fal), 2. Jed Micek (MG), 3. Louie Head (Eis), 4. Stacy Lindstrom (UC), 5. Cody Dustin (Fal), 6. Joey Lindberg (SW).

152: 1. Nick Zentz (WRCL), 2. Mike Southwick (Jam), 3. Chris Doubek (Ran), 4. Nick Peterson (CV), 5. Howard Nolan (MG), 6. Tony Olivett (CC).

160: 1. Josh Reinke (UC), 2. Tage Ruether (CV), 3. Caleb Lawson (WRCL), 4. Alex Kelly (CLV/PV), 5. Cameron Caputi (Sal), 6. Brandon Whitacre (Jam).

170: 1. Tim Vargo (UC), 2. Jimmy Carr (Ran), 3. Nate Somerton (Jam), 4. Taylor Saline (CC), 5. Jimmy Schwab (Fal), 6. Cody Haller (Frew).

182: 1. Trevor Spicer (Frew), 2. Zack Eklum (Jam), 3. Dan Williamson (Fal), 4. Derek Johnson (MG), 5. Cody Thomas (UC), 6. Brandon Shaul (Sal).

195: 1. Matt Booth (CLV/PV), 2. Austin Lynn (Frew), 3. Jake Johnson (Eis), 4. Dusty Lewis (Sal), 5. Jake Penhollow (Fal), 6. Adrian Alvardo (Dun).

220: 1. Storm McDonald (UC), 2. Trevor Enterline (WRCL), 3. Brad Cunningham (Sal), 4. Josh Reynolds (CC), 5. Tyson Gugino (CV), 6. Zach Haller (Frew).

285: 1. Jeff Burger (UC), 2. Jack Karsten (CC), 3. Javen Newman (Fal), 4. Jared Hallberg (MG), 5. Josh Atwell (CV), 6. Pat Kibbe (Ran).